Sfaturi de luat in seama dupa festinul de Paste. Ce spun nutritionistii

pexels-photo-366968

Medicul nutritionist Gabriela Man vine cu sfaturi pretioase pentru fiecare dintre noi, dupa rasfatul culinar din perioada Sarbatorilor Pascale. Iata ce trebuie facut!

Cei care nu sunt vegetarieni probabil au consumat intens oua, friptura de miel, prajituri complexe, cu unt, oua , frisca etc. Toate acestea au suprasolicitat organismul, mai ales prin acidifierea intensa data de produsele de origine animala si de zaharul rafinat. La prima ora dupa trezire, recomand sa se consume 100 ml apa calduta cu sucul de la jumatate de lamaie. Minim o luna. Ajuta la alcalinizare.

E timpul ca alimentatia sa reintre in normal. O salata de cruditati zilnic, zilnic 2-3 fructe proasoete, eliminarea zaharului si a produselor din faina alba, eliminarea altor surse de amidon rau (cartofi, malai)  si inlocuirea lor cu amidon de calitate (faina de naut, cartofi dulci sau mov, orez basmati, faina speciala Dr Man eyc).

Pentru cei care au probleme cu digestia, mai ales ca sistemul lor digestiv a fost suprasolicitat in perioada Pastelui, recomand: enzime naturale de papaya inainte de masa de pranz sau jumatate fruct de papaya consumat cu 20 minute inainte. Sau, un drenator de secretie biliara, de tip extract de anghinare., spune medicul nutritionist Gabriela Man.